Pozostałe czynności notarialne we Wrocławiu

Rygor egzekucji u notariusza

Notariusz Ewelina Wołoszyn wyjaśnia aspekty prawne oświadczenia o poddaniu się egzekucji, znaczenie poszczególnych zapisów, wskazuje listę niezbędnych dokumentów i informacji, zastosowania rygoru egzekucji oraz przedstawia koszty czynności notarialnych.

W artykule:

Co to jest rygor egzekucji

Instytucja rygoru egzekucji znana jest również jako „rygor” lub „oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji” i wynika z przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Jest to forma zabezpieczenia transakcji i czynności. Podstawa prawna rygoru egzekucji zawarta jest w Art. 777 kodeksu postępowania cywilnego:

4) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;

5) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy wakcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;

6) akt notarialny określony w pkt 4 lub 5, w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.

Art. 777 kodeksu postępowania karnego

Rygor egzekucji może być sporządzony jako osobny dokument lub jako część umowy, której dotyczy. Oświadczenie złożone w trybie Art. 777 zawiera zobowiązanie dłużnika do zapłaty określonej sumy oraz określa termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności, postępowanie egzekucyjne może być natychmiast wszczęte, a dochodzenie należności odbywa się szybko i sprawnie, bez potrzeby udziału sądu.

Kiedy wykorzystywany jest rygor egzekucji

Dobrowolne poddanie się egzekucji wykorzystywane jest typowo w przypadku:

  • umowy sprzedaży nieruchomości jako zabezpieczenie płatności,
  • zabezpieczenie ustaleń umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, Urzędu Pracy,
  • zwykłego najmu,
  • zakupu nieruchomości,
  • najmu lokalu od gminy,
  • podziału majątku.

Poddanie się rygorowi egzekucji odnośnie zapłaty czynszu, stosuje się zazwyczaj wraz z poddaniem się rygorowi egzekucji odnośnie opróżnienia lokalu.

Notariusz we Wrocławiu

Naszymi klientami są osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i instytucje z Wrocławia i województwa dolnośląskiego. . Wszelkie czynności dokonywane są sprawnie, z zachowaniem najwyższego możliwego bezpieczeństwa prawnego i z poszanowaniem czasu klientów.

Zapewniamy profesjonalną obsługę wszystkich przewidzianych prawem czynności notarialnych, gwarantując ich zgodność z najwyższymi standardami staranności i rzetelności. Wszystkie działania notarialne, od sporządzania aktów notarialnych po poświadczenia, wykonywane są z dbałością o interesy klienta i przestrzeganiem przepisów prawa.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej kancelarii, gdzie profesjonalizm i indywidualne podejście są absolutnym priorytetem.