Z chwilą śmierci spadkodawcy z mocy prawa następuje otwarcie spadku, a spadkobiercy go nabywają. Nie zawsze jednak przyjęcie spadku może być dla spadkobierców korzystne, szczególnie w sytuacji kiedy może odziedziczyć długi, które przewyższają wartość spadku. Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny), każdy ze spadkobierców ma w takiej sytuacji do wyboru jedną z trzech opcji:
- przyjęcie proste spadku – przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi co znaczą, że spadkobierca odpowiada za wszystkie długi pozostawione przed spadkodawcę bez względu na ich wartość oraz wartość spadku;
- przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – ograniczona odpowiedzialność za długi do wysokości aktywów spadku; wartość spadku ustalana jest na podstawie spisu inwentarza albo wykazu inwentarza;
- odrzucenie spadku – brak odpowiedzialności za długi i zrzeczenie się wszelkich praw do majątku; spadkobierca traktowany jest jakby nie dożył śmierci spadkodawcy; w takim przypadku konieczność złożenia oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku przechodzi na kolejne osoby uprawnione do dziedziczenia.
Jeśli w ciągu 6 miesięcy od informacji o powołaniu o spadku, spadkobierca nie złoży oświadczenia, będzie to skutkowało przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkodawcy.
Oświadczenie woli o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Notariusz sporządza akt notarialny oświadczenia spadkobiercy o o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, dbając o wszystkie formalności i zgodność z obowiązującym prawem. Oświadczenie takie powinno zawierać:
- imię, nazwisko, datę i miejsce śmierci spadkodawcy,
- ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy,
- tytuł powołania do spadku,
- jednoznacznie sformułowaną treść oświadczenia wskazującą decyzję spadkobiercy,
- informacje o testamentach spadkodawcy,
- dane znanych spadkobierców ustawowych.
Koszt notariusza przy sporządzeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Przy sporządzeniu aktu notarialnego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku notariusz pobiera następujące opłaty i podatki:
- taksę notarialną,
- podatek VAT w wysokości 23%,
- koszt wypisów w wysokości 6 zł za każdą stronę.
Maksymalna wysokość taksy notarialnej jest ustalana w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Notariusz określi taksę notarialną na podstawie analizy dokumentów konkretnej sprawy, dlatego za każdym razem prosimy o kontakt z kancelarią w celu ustalenia kosztów w Państwa przypadku.
W przypadku sporządzenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku u notariusza wysokość taksy notarialnej wynosi 50 zł netto
Honorarium notariusza (taksa notarialna) obłożona jest 23-procentowym podatkiem VAT.