W wielu przypadkach prawnych, ważność dokumentów wymaga notarialnego poświadczenia. Dotyczy to m.in. podpisów, których samo złożenie pod dokumentem nie jest wystarczające bez potwierdzenia przez notariusza. Jakie są rodzaje poświadczeń notarialnych i kiedy są one niezbędne?
Czym jest poświadczenie notarialne?
Notariusz odgrywa kluczową rolę w wielu czynnościach prawnych, potwierdzając ich prawdziwość lub stan faktyczny. Większość z nas ma lub będzie mieć kontakt z notariuszem przy okazji zakupu lub sprzedaży nieruchomości.
Prawo przewiduje przypadki, w których niezbędne jest notarialne poświadczenie podpisu. Zgodnie z art. 88 ustawy Prawo o notariacie, podpis musi być złożony w obecności notariusza lub na podstawie oświadczenia osoby składającej podpis.
W jakich sytuacjach wymagane jest poświadczenie notarialne?
Poświadczenie notarialne podpisu jest wymagane w takich przypadkach jak:
- zbycie udziałów w spółce z o.o.,
- zbycie przedsiębiorstwa,
- dokumenty wymagające wpisu do księgi wieczystej,
- wzory podpisów osób reprezentujących spółkę.
Coraz częściej poświadczenie notarialne podpisu jest wykorzystywane również w umowach sprzedaży pojazdów.
Rodzaje poświadczeń notarialnych
Rodzaje poświadczeń notarialnych określone są w art. 9 Prawa o notariacie. Oprócz poświadczenia podpisu, notariusz może sporządzać także:
- poświadczenie pozostawania przy życiu – potwierdza, że dana osoba żyje i gdzie przebywa;
- poświadczenie daty okazania dokumentu – nadaje dokumentowi datę pewną, potwierdzając jego istnienie w momencie poświadczenia;
- poświadczenie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z oryginałem – najczęstszy rodzaj poświadczenia, np. w przypadku aktów notarialnych zakupu nieruchomości.
Koszt poświadczenia notarialnego
Koszt poświadczenia notarialnego określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. W przypadku, gdy dokument jest oznaczony sumą pieniężną, opłata wynosi 1/10 maksymalnej stawki, ale nie więcej niż 300 zł. Poświadczenie podpisu na pełnomocnictwach i innych dokumentach kosztuje 20 zł netto.
Honorarium notariusza obłożone jest 23-procentowym podatkiem VAT.